תושבות ואזרחות

כיצד ניתן לקבל רישיון לעבודה בישראל עבור אזרח של מדינה זרה? לכמה זמן? ישנן מספר קבוצות עיקריות של אזרחים הזכאים לעבוד בישראל:

 • עובדים זרים במקצועות נדרשים: סיעוד, חקלאות ובניין.
 • עובדים מומחים: החל משפים במסעדות אתניות וכלה בטכנאים של חברות זרות המגיעים לתקופה קצרה ואנשי עסקים.
 • בני זוג: אנשים הזכאים לרישיון עבודה כזכות נלווית למעמדם בישראל כבני זוג של ישראלים, או בני משפחה אחרים בנסיבות מסוימות.
 • מבקשי מקלט – הללו אינם זכאים לרישיון עבודה בד"כ, אולם הם ומעסיקיהם נהנים ממדיניות "אי אכיפה" מוצהרת של הרשויות.

לכל סוג של רישיון עבודה דרישות שונות: בחלק מן המקרים יש להגיש בקשה רק כאשר העובד הפוטנציאלי עדיין בחו"ל, בחלק מן המקרים ניתן לעשות זאת לאחר ההגעה לישראל כתייר. לעתים תוקף הרישיון הוא למספר שנים ידוע מראש, ובמקרים מסוימים אין הגבלה. יש סוגי עובדים שעל מעסיקיהם להצטייד מראש בהיתר העסקה מיוחד עבורם, ובמקרים אחרים הרשויות אינן דורשות היתר כזה.

אם הנכם מעוניינים להעסיק עובד זר, או לעבוד בישראל, משרדנו יוכל לטפל בבקשה, החל בהגשת המסמכים וכלה בהגשת עתירות לבית המשפט במקרה של סירוב. חשוב מאד לקבל יעוץ משפטי בנושא זה, על מנת להימנע מקנסות ומגירוש.

מאמרים - עובדים זרים

  לכל המאמרים בנושא >>

שאלות ותשובות

 • 1) לאמי הקשישה עובדת זרה והיא מאד קשורה אליה. בפעם האחרונה שהלכנו למשרד הפנים לחדש את הוויזה שלה, סירבו לנו, ואמרו שהיא חייבת לצאת מישראל תוך 30 יום. מה אפשר לעשות?

  על החלטות משרד הפנים בענייני אשרות (ויזות) ניתן לערער. חשוב לעשות זאת במועד. הסיבות לסירוב יכולות להיות קשורות לטיפול לקוי בעניין הוויזה של העובדת ע"י מעסיקים קודמים או החברה באמצעותה הועסקה, שלא באשמתה. חשוב לציין, כי גם במקרים בהם העובדת שוהה בישראל מעל חמש שנים ניתן לבקש הארכת עבודתה עם האם, באמצעות הגשת בקשה מתאימה בצירוף חוות דעת של רופא ועובדת סוציאלית לגבי הקשר בין האם לעובדת.

 • אני בעל מסעדה, ורוצה להעסיק עובדים זרים שכבר נמצאים בישראל. איך אדע אם מותר להם לעבוד בישראל כחוק?

  ככלל, יש לבדוק אם יש לעובדים רישיון ישיבה מתאים ("ויזת עבודה"). רישיון הישיבה הנפוץ ביותר הוא מסוג ב/1 (B/1). הוא יכול להיות כללי, או מוגבל לתחום עיסוק מסוים.

  חשוב לזכור, כי מדינת ישראל התחייבה שלא להטיל קנסות גם על מעסיקים אשר מעסיקים מבקשי מקלט, שהם בעלי אשרה מסוג 2(א)5, על אף שאין מדובר ברישיון עבודה. האשרה מוטבעת בדרכונם של העובדים, ובמקרה שאין להם דרכון, ניתנת להם על גבי גיליון נפרד המונפק ביחידת הפליטים בת"א או בלשכות מנהל האוכלוסין.

 • הגעתי לישראל כתייר ואני מעוניין להישאר לעבוד כאן, מה עלי לעשות?

  ככלל, אין מסלול שמאפשר מתן רישיון עבודה לתייר הנמצא בישראל. על מנת לקבל רישיון עבודה בישראל יש להגיש בקשה לפני הכניסה לישראל: או באמצעות המעסיק, כאשר מדובר בעובד מומחה, או באמצעות לשכה מורשית, כאשר מדובר בעובדי בניין, חקלאות וסיעוד.

  כיום, מי שנכנס לישראל כתייר והגיש בקשה למקלט, חלה עליו מדיניות אי-אכיפה, כלומר: הוא מקבל אשרה ללא רישיון עבודה, אולם בפועל אין ענישה על העסקתו ללא רישיון.