יחס משפיל מצד המעסיק הינה עילה להתפטרות שתזכה בפיצויי פיטורים

בהתאם לחוק פיצויי פיטורים, עובד שהועסק לפחות שנה אחת ברציפות אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה, יהיה זכאי לפיצויי פיטורים עם פיטוריו. למרות זאת, החוק והפסיקה הכירו בכך, כי לעיתים גם עובד שהתפטר ביוזמתו, בשל הרעה מוחשית ביחסי העבודה – יהיה זכאי לפיצויי פיטורים. כפי שנפסק לאחרונה, "הרעה מוחשית" יכולה להיות, למשל, כינוי גנאי של המעסיק כלפי העובד, אשר בהתאם לנסיבות, לא ניתן לצפות מהעובד שימשיך לעבוד תחת אותו מעסיק.

חוק פיצויי פיטורים

חוק פיצויי פיטורים קובע בסעיף 11(א) כי "התפטר עובד מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו העובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, רואים את ההתפטרות לעניין חוק זה כפיטורים".

כאשר עובד מתפטר בשל נסיבות אלו, הוא יהיה זכאי לקבל את כל זכויותיו המגיעות לו עפ"י הדין, לרבות פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. במקרים רבים, בהם העובד הועסק באותו מקום עבודה שנים רבות, מדובר בסכומים גבוהים ומשמעותיים.

למאמר אודות כל המקרים המזכים עובד שהתפטר בפיצויי פיטורים, לחצו כאן

להרחבה האם עובד שמעסיקו לא התיר לו להצביע ביום הבחירות רשאי להתפטר, לחצו כאן.

לשאלות ותשובות נוספות בנושא זכויות עובדים

עלבונות, השפלות וכינויי גנאי כלפי עובדים

מספר פסקי דין קבעו כי אמירות פוגעניות ומעליבות כלפי עובד, ובפרט אמירות שמכוונות כלפי העובד על סמך היותו ממוצא מסוים, הינן עילה להתפטרות העובד, שתזכה את העובד בפיצויי פיטורים. אמירות כגון אלו הינן "נסיבות אחרות שביחסי העבודה", כפי שקובע, כאמור, חוק פיצויי פיטורים בסעיף 11.

בית הדין לענייני עבודה קבע, למשל, כי עובד שכונה ע"י מעסיקו "כושי", היה זכאי להתפטר, ופסק כי העובד יזכה לקבל את פיצויי הפיטורים ואת דמי ההודעה המוקדמת (כמו גם זכויות סוציאליות נוספות שלא שולמו לו).

נפסק, כי המעסיק כינה את העובד "כושי" על מנת "להעליבו, להשפילו, להקטינו, ולהבהיר לו מהו מקומו הנכון והראוי בהיררכיה לנוכח צבע עורו… מדובר בביטוי גזעני, שנועד להשפיל ולבזות אדם אך ורק בשל השתייכותו לעדה האתיופית". אשר על כן, קבע בית המשפט – "מדובר בנסיבות שלא ניתן היה לצפות ממנו להמשיך ולעבוד, ועל כן זכאי היה הוא להתפטר בדין מפוטר" (ס"ע 563-06-10 אווקה נ' בן עמי שאול גינון והשקיה בע"מ, פסק דין מיום 18.12.12).

פוטרתי בשל יחס משפיל מצד המעסיק – מה ניתן לעשות?

לצערנו, עובדים רבים סובלים מהתנכלויות של המעסיק. לפעמים יכול הדבר להיות בשל מעסיק המתחקה והבולש אחרי העובד (למשל מעקב אחרי אימיילים פרטיים, התקנת מצלמות במקום העבודה וכן הלאה), ולפעמים בשל אמירות קשות, המגיעות לכלל ביטויים משפילים, התעמרות בעובד, איומים וקללות.

במקרים כגון אלו, ניתן להתפטר ולהגיש תביעה לבית המשפט. במסגרת התביעה ניתן לדרוש כי המעסיק ישלם לעובד פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. עם הגשת התביעה ניתן לדרוש כי המעסיק ישלם לעובד זכויות סוציאליות נוספות שנמנעו ממנו, ואין חובה להגביל את התביעה רק לפיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת.

לייעוץ פרטני התקשרו – 077-5491576