זכויות אדם

זה יכול לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו. נפלנו קורבן למעשה עבריינות פוגעני. אונס, אלימות במשפחה, אפילו רצח של קרוב או הריגתו בתאונה חס וחלילה. ואולי היה זה "רק" תרגיל עוקץ שרוקן את כיסינו וגרם לנו להרגיש חסרי אונים ומרומים. אנחנו תוהים אם יש טעם להגיש תלונה למשטרה. לפעמים לא ברור לנו האם זה עניין "פלילי" והאם יתייחסו אלינו ברצינות. אנחנו לא יודעים למה נידרש אם נתלונן.

ואולי אזרנו כוחות ואומץ להתלונן במשטרה, אבל קיבלנו פתאום הודעה קצרה שהתיק נסגר מחוסר עניין לציבור, או מחוסר ראיות. אנחנו מבולבלים ופגועים: זה לא מעניין אף אחד שפגעו בנו? ומה זאת אומרת חוסר ראיות? הרי היה איתי עוד מישהו שראה מה קרה!

ואולי החקירה הייתה דווקא מוצלחת, ומוגש סוף סוף כתב אישום נגד העבריין שהכאיב לנו בצורה כה קשה, אבל אף אחד לא מדווח לנו איך מתקדם ההליך, ואנחנו חוששים שייסגר הסדר טיעון מקל מאחורי גבינו.  ללא ספק, גם מגיע לנו פיצוי על הנזק שנגרם לנו, אבל איך אפשר לקבל אותו? האם המדינה תסייע לנו? ואיך נדאג שאותו עבריין לא יִּמצא בסביבתנו בעתיד?

מה עושים?

המפגש עם רשויות אכיפת החוק: המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, עשוי להיות מבלבל, מפחיד ולא נעים. ישנן נפגעות תקיפה מינית, למשל, שתיארו את חווית העדות בבית המשפט כ"אונס שני". העוסקים במלאכה, על אף כוונותיהם הטובות, הם לעתים שחוקים ועמוסים מכדי להקדיש את תשומת הלב הראויה למקרה, שיכול להיות מכונן וטראומטי לחיינו.

משרדנו מעניק ליווי משפטי צמוד למתלוננות ולמתלוננים לאורך כל שלבי ההליך הפלילי: החל בייעוץ לגבי השאלה האם להגיש תלונה, המשך בכתיבת עררים על החלטות לסגור תיק, בהשמעת קולם של הנפגעים בהליך הפלילי בשאלת העונש, וכלה בתביעות אזרחיות כנגד העבריין, המכוונות לפיצוי הקורבן על הנזק שנגרם לו.

למשרדנו ניסיון רב בעבודה עם נפגעי עבירות פליליות: פגיעות מיניות, לרבות בעבודה, ואף פגיעות מצד רשויות אכיפת החוק עצמן, כגון אלימות משטרתית וצבאית. הליווי כולל גם ייעוץ ומידע על שלבי ההליך, הבהרת האופציות העומדות בפני הנפגע, עמידה בקשר עם רשויות אכיפת החוק, ובמקרה המתאים – תביעה. זאת, כדי שההליך אכן יביא לתיקון העוול לנפגע/ת, ולא, כפי שעלול לקרות לפעמים, יגרום דווקא לעוול נוסף.

מאמרים - זכויות נפגעי עבירה

  לכל המאמרים בנושא >>

שאלות ותשובות

 • הגשתי תלונה במשטרה כנגד אדם שתקף אותי, וקיבלתי מכתב המודיע לי שהתיק נסגר. מדוע לא מעמידים אותו לדין? האם יש אפשרות לשנות את ההחלטה?

  לתביעה יש שיקול דעת מסוים האם להגיש כתב אישום או לסגור את התיק. שיקול הדעת בעניין סגירת התיק מוגבל לשלוש סיבות: היעדר אשמה, כלומר: המעשה אינו מהווה עבירה פלילית. חוסר ראיות מספיקות, כלומר: בוצעה עבירה, אך ככל הנראה לא ניתן יהיה להוכיח זאת בבית המשפט. חוסר עניין ציבורי – זהו קריטריון גמיש יותר, אולם גם לגביו קיימות הנחיות ביצוע של היועץ המשפטי לממשלה. לא אחת, הפרקליטות מפעילה שיקול דעת מוטעה ביישום ההנחיות למקרה, וכתוצאה מכך מחליטה לסגור תיקים אשר ראוי להגיש בהם כתב אישום. ניתן לשנות את ההחלטה באמצעות הגשת ערר לפרקליטות המדינה. את הערר רצוי להגיש לאחר בחינת כל החומר בתיק, ותוך התייחסות להנחיות היועץ המשפטי לממשלה ויישומן על המקרה. אם הערר נדחה, יש אפשרות לעתור לבג"ץ כנגד ההחלטה.

 • עברתי תקיפה מינית ואני מתלבטת האם להגיש תלונה במשטרה. אני חוששת שלא יאמינו לי ושיאלצו אותי להתעמת עם התוקף. האם זה הכרחי?

  עריכת עימות בין מתלוננת לחשוד בעבירות תקיפה מינית היא אכן כלי נפוץ בחקירות משטרתיות בעבירות אלו. עם זאת, לעתים יש גם ראיות אחרות והעימות אינו הכרחי. חשוב לדעת שגם תיקים של "מילה כנגד מילה" יכולים להגיע לבית המשפט ולהסתיים בהרשעה. חשוב שתדעי, שזכותך להגיע עם מלווה לחקירה, ולא תאלצי להיות במעמד קשה זה לבדך.

 • התלוננתי במשטרה על מישהו ש"עקץ" אותי והוציא ממני עשרות אלפי שקלים. כשביררתי בפרקליטות מה מצב התיק, אמרו לי שלא אצטרך להעיד כי יהיה הסדר טיעון. האם אני יכול למנוע את ההסדר ולדאוג שאותו אדם יורשע?

  עפ"י החוק, הזכות לקבל מידע ולהביע דעה לגבי הסדר טיעון שמורה רק לנפגעי עבירות מין או עבירות אלימות חמורות. עדיין, במקרים המצדיקים זאת, בהינתן המידע, ניתן יהיה לתקוף את ההחלטה בבית המשפט. בכל מקרה, זכותך, גם אם הוחלט על הסדר טיעון, להגיש הצהרה בנוגע לנזק שנגרם לך, והתובע יהיה חייב להביאה בפני ביהמ"ש בטרם ייגזר עונשו של העבריין.

 • הוטרדתי מינית – האם אני זכאית לפיצוי? האם אני חייבת להגיש תלונה למשטרה על מנת לתבוע?

  הטרדה מינית היא עבירה פלילית, אולם אינך חייבת להגיש תלונה למשטרה על מנת לקבל פיצויים. ניתן להגיש תביעה אזרחית באופן פרטי נגד המטריד. לתביעה פלילית ישנם מספר יתרונות ובראשם העובדה שהמדינה מנהלת את ההליך עבורך ואינך נדרשת להשקעת משאבים כספיים הכרוכים בהגשת תביעה אזרחית. כמו כן, פיצויים שנפסקים בהליך פלילי קלים יותר לגבייה במידה והנאשם אינו משלם. מצד שני, לצורך ניהול הליך פלילי נדרשות יותר הוכחות לביצוע העבירה, וכקורבן העבירה אינך צד להליך ומידת ההשפעה שלך עליו מועטה. על כן, יש לבחון בזהירות את הנסיבות ולהחליט על קו הפעולה הרצוי בכל מקרה ומקרה לגופו.

השארת פרטים מהירה