תושבות ואזרחות

מיהו פליט? מהן זכויותיו? כיצד ממשים זכויות אלו? נושא הפליטים בישראל עולה שוב ושוב על סדר היום הציבורי.

עפ"י האמנה הבינלאומית לזכויות פליטים, פליט הוא אזרח זר אשר אינו יכול לחזור למולדתו בשל סכנה הנשקפת לו שם. לא כל סוג של סכנה הופכת אדם לפליט. מקור הסכנה צריך להיות קשור למוצאו של האדם (גזע), דתו, אזרחותו, דעותיו הפוליטיות או השתייכותו לקבוצה נרדפת כלשהי. למשל, אדם אשר מנסה להימלט מהחוק או מנקמה בשל פשעים שביצע  – אינו פליט בדרך-כלל.

עפ"י האמנה, שמדינת ישראל חתומה עליה, לפליטים המגיעים למדינה זרה ומבקשים בה מקלט (הגנה) מפני הסכנה בארצם, מגיעות זכויות מסוימות: אסור לגרש פליטים, יש לאפשר להם לעבוד, ולהנות מזכויות סוציאליות בדומה לאזרחי המדינה. אדם המגיע לישראל ומבקש בה מקלט, צריך לעבור הליך של בחינה לפי נוהל הטיפול במבקשי מקלט של רשות האוכלוסין וההגירה. במקרים מסוימים המדינה מחליטה לתת הגנה זמנית באופן גורף לקבוצות אוכלוסיה גדולות מבלי לבחון את בקשתו של כל אחד ממבקשי המקלט – אולם מדובר בהגנה חלקית ללא זכויות המוענקות לפליט. כך למשל, נעשה בנוגע לאזרחי אריתריאה וחלק מאזרחי סודן בשנים האחרונות.

בשל המדיניות הנוקשה של רשות האוכלוסין וההגירה בנוגע להכרה בפליטים בישראל, ולאור השינויים התדירים במדיניות זו ובנהלים, חשוב  להכיר את הנושא ולהיערך היטב לקראת תהליך בקשת המקלט, בשלב מוקדם ככל האפשר. משרדנו מלווה מבקשי מקלט בכל שלבי התהליך: כתיבת הבקשה, ליווי לראיון, וערעור לבית המשפט במקרה של דחיית הבקשה.

מאמרים - פליטים

  לכל המאמרים בנושא >>

שאלות ותשובות

 • ביקשתי שיכירו בי כפליט, כי בארצי מאיימים להרוג אותי עבריינים הטוענים כי אני חייב להם כסף. בקשתי נדחתה. מה אפשר לעשות?

  על ההחלטה ניתן לערער הן באמצעות הגשת ערר ליחידת הטיפול בפליטים, והן לבית המשפט. במקרים רבים, גם מי שמאוים ע"י גורמים עבריינים, והמשטרה בארצו אינה יכולה לספק לו הגנה מפניהם, זכאי למעמד פליט. כמו כן, חשוב לבדוק אם ההחלטה נתקבלה לאחר דיון הוגן ומקצועי בבקשה, ואם לא, ניתן לבקש הליך חוזר.

 • יש לי עובד מאריתריאה שנמצא בישראל כבר עשר שנים, האם הוא יוכל לקבל תעודת זהות?

  מרבית אזרחי אריתריאה הנמצאים בישראל, מקבלים אשרת שהייה זמנית בלבד מכוח החלטת ממשלת ישראל שלא להחזיר אותם לאריתריאה, שכן באופן כללי ידוע כי נשקפת להם סכנה מהשלטון הדיקטטורי שם. כדי להיות זכאי לתעודת זהות, צריך העובד הספציפי להוכיח שהוא פליט, כלומר: שנשקפת לו ספציפית סכנה בארצו מאחת הסיבות המנויות באמנה בדבר זכויות פליטים.

  כצעד ראשון יש לבדוק האם העובד בכלל הגיש בקשה להיות מוכר כפליט. ניתן בנסיבות מסוימות לקבל תעודת זהות מכוח נישואין לישראלית או נסיבות הומניטריות יוצאות דופן, אולם עצם השהייה הארוכה בישראל לבדה לא מקנה זכות לתושבות בישראל.

 • הגעתי לישראל כעובד זר, ולאחר שנה התרחשה הפיכה במדינתי, ואני חושש לחזור. האם אוכל לקבל הגנה בישראל?

  מי שחזרתו למולדתו הפכה למסוכנת עבורו לאחר שכבר יצא ממנה, זכאי בנסיבות מסוימות למעמד של פליט הנקרא "פליט במקום" (sur place). עפ"י נהלי משרד הפנים, יש להגיש בקשה למקלט מדיני תוך שנה מיום הכניסה לישראל.

  אם עברה שנה, הבקשה תיבחן רק מטעמים מיוחדים, וחשוב להבהיר אותם ולצרף הוכחות לכך שלא ניתן היה להגיש את הבקשה קודם. כמו כן, משרד הפנים הודיע שאינו מכיר בבקשות של "פליטים במקום", אולם כיוון שהדבר נוגד את אמנת הפליטים ניתן לערער על כך בבית הדין לעררים, ואף לדרוש הגנה מחוץ לאמנת הפליטים.

  חשוב להדגיש, כי גם אם סיכויי הבקשה להתקבל נמוכים, כדאי בדרך כלל להגיש אותה, כי מבקשי מקלט זכאים להישאר בישראל כל עוד לא ניתנה החלטה סופית בבקשתם, ומדובר בתהליך ארוך אשר במהלכו יכולים לחול שינויים במצב במדינת המוצא, או במצב האישי של מבקש המקלט.

השארת פרטים מהירה