זכויות עובדים

זה קורה כמעט לכל אחת. הצעה גסה, הערה לא במקום, התייחסות משפילה או מגעים כפויים. כשזה קורה במסגרת מקום העבודה – המצוקה חמורה שבעתיים.  לצד הפגיעה מההטרדה עצמה, נוספת הפגיעה הפוטנציאלית של אובדן מקום העבודה ואף פגיעה בשם הטוב של הנפגע/ת ובאפשרויות להתקבל למקומות עבודה עתידיים. הלחץ הוא כה חמור, שלעתים קשה עד בלתי אפשרי להימנע מהסיטואציה, מה שיוצר רגשות אשם אצל עובדות ועובדים שלכאורה "הסכימו" ליחס או להצעות הפסולות. מה עושים?

החוק למניעת הטרדה מינית נועד ליצור מנגנון אשר נועד להגן על עובד/ת הנפגע מהטרדה מינית: הן במהלך תקופת העבודה, והן בדיעבד – בדרך של קביעת פיצויים גבוהים אף ללא הוכחת נזק ובהקלת נטל ההוכחה על הנפגעים והנפגעות בבית המשפט, והגנה על פרטיותם באמצעות חיסיון. כמו כן, התקנות מטילות על מעסיק שורה של חובות כלליות (כגון תליית תקנות והקמת גוף להגשת תלונות) אשר אי קיומן, אף ללא קשר למקרה הספציפי, יש בו כדי לסייע לנפגעים לחייב את המעביד בתשלום פיצויים.

ידע הוא כוח, והבנת החוק ואפשרויות הפעולה עשויה לחלץ אותך מהמצוקה והפחד שנגרמו בשל ההטרדה. מומלץ להתייעץ עם עו"ד כ"עזרה ראשונה", עוד בטרם נקיטת פעולה כלשהי, על מנת למזער את הסיכונים ולדאוג שהפוגע, ולא הנפגעת, הם שישלמו את מחיר התנהגותם העבריינית. אנו ממליצים גם למעסיקים המעוניינים להגן על עובדיהם ועל עצמם מפני הטרדות ומפני תביעות – לקבל הדרכה בנוגע לחובותיהם – ויפה שעה אחת קודם.

מאמרים - הטרדה מינית

שאלות ותשובות

  • בעבודה שלי אני מקבלת כל הזמן מהקולגות הערות על המראה שלי. זה כאילו מחמאות, אבל זה גורם לי להרגיש ממש לא בנוח, למשל: "איזה רגליים, וואי וואי!" כשאני באה בחצאית. מה אפשר לעשות? אני לא רוצה שיחשבו שאני לא חברותית.

    התייחסויות חוזרות בנוגע לגוף, יכולות להוות הטרדה מינית. כשמדובר בקולגה, להבדיל מממונה, נדרש ממך להבהיר שההערות האלו לא רצויות מבחינתך. במקום העבודה אמור להיות אחראי על הטרדות מיניות, ואפשר להתלונן בפניו. באחריות המעסיק ליידע את העובדים מיהו הממונה. אם את חוששת מהתנכלות בעקבות התלונה – מוטב לקבל יעוץ משפטי לפני שתנקטי פעולה כלשהי.

  • הבוס שלי הציע שנעבוד על פרוייקט ביחד בבית קפה. כשהיינו שם הוא שאל אותי שאלות אישיות וסיפר לי דברים אינטימיים מחיי הנישואין שלו וחשתי מאד לא בנוח. האם זו הטרדה מינית?

    חשיפת עובדת לתכנים מיניים, מילולים או ויזואליים, אף ללא הצעות או התייחסויות ישירות אל העובדת, נחשבת להטרדה מינית. הפסיקה מכירה בהגדרה רחבה של הטרדה מינית, הכוללת גם יצירת סביבה עוינת, והתבטאויות שיש בהן כדי לפגוע בכבוד האדם.

  • הגברים אצלנו בעבודה כל הזמן מעירים הערות שוביניסטיות עלינו, הנשים. האם זו הטרדה מינית? כשהתלוננו, אמרו לנו שזה בצחוק ושלא נעשה עניין, האם זה חוקי?

    בהחלט מדובר בהטרדה מינית, שכן מדובר ב"התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו" בלשון החוק. חובה על המעסיק לדאוג להפסקה ההטרדה, ואם הוא נמנע מלעשות כן הוא חשוף לתביעה, ולא רק העובדים.

השארת פרטים מהירה