תביעות הטרדה מינית בבית משפט לתביעות קטנות

בימ"ש לתביעות קטנות הוא מקום שבו מתבררות לא רק תביעות בנושאי צרכנות, אלא תביעות בנושאים שונים/ בית משפט לתביעות קטנות רשאי לדון גם במקרים של הטרדות מיניות, ובמקרים מסוימים יתכן גם שזו האפשרות העדיפה

אנשים רבים סבורים כי בית משפט לתביעות קטנות הינו בית משפט שבו דנים אך ורק בתביעות צרכנות, או בתביעות על דברים "קטנים". אולם, בית משפט לתביעות קטנות מוסמך לדון בנושאים שונים ומגוונים. הוא רשאי לדון בתביעות נשיקיות (למשל אם מישהו נפל ברחוב ונפצע), בתביעות חוקתיות (למשל, בשל מניעת הזכות להפגין), וגם בתביעות הנודעות להטרדה מינית.

היתרון של תביעה קטנה הוא כפול בעניין הזה – א. ההליך קצר ומהיר. ב. לא חלים דיני הראיות הרגילים (אם כי, כמובן, על התובע עדיין להוכיח את טענותיו, שכן הכלל הבסיסי במשpט הוא ש"המוציא מחברו עליו הראייה"). ההליך של תביעה קטנה הוא הרבה יותר "ידידותי למשתמש". הוא מתנהל ללא עורכי דין (אלא במקרים חריגים), והאווירה באולם היא בד"כ פחות לוחצת, ונוחה יותר מאשר בתביעה רגילה.


כמו כן, ניתן לבקש מבית המשפט לדון בתביעה בדלתיים סגורות, ואף לבקש ממנו להורות על איסור פרסום שם התובע. זאת, על מנת לשמור על פרטיות התובע, ולעודד אותו להגיש תביעתו ולמצות את זכויותיו.

לדוגמא: במקרה אחד נפסק לזוג תובעים פיצוי של 8,000 ש"ח כל אחד בשל אמירות שהופנו כלפיהם, על רקע היותם הומוסקסואלים. בית המשפט קיבל את טענותיהם, ופסק שאכן נאמרו להן אמירות כגון "הומואים זו מחלה", "נושכי כריות" ועוד. במקרה אחר נפסקו 3,000 ש"ח לתובע שנעשו כלפיו תנועות מגונות.

צריך להזכיר, אולם, שאם יש בכוונתכם להגיש תביעה קטנה בגין הטרדה מינית, הרי שהסכום מוגבל, והינו כ-35,000 ש"ח. ולכן זה המקום לבירור תביעות 'קלות' יחסית. דבר חשוב אחר שכדאי לדעת הוא, שלא ניתן להגיש בתביעות קטנו תביעות לגבי הטרדה מינית בעבודה, אלא בבית הדין לעבודה.

עורך דין אינו רשאי לייצג בתביעות קטנות, אולם ניתן להעזר בעורך דין לשם כתיבת התביעה והגשתה, גם בתביעות קטנות.

 

השארת פרטים מהירה