ישלם 25,000 ש"ח לגרושתו בגלל פוסט בפייסבוק

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי על אדם שגידף את גרושתו בפייסבוק, לפצות אותה בסכום של 25,000 ש"ח. לטענת התובעת, הנתבע נהג לקלל ולגדף אותה, לאיים עליה ולכנותה בשמות גנאי, הן באופן ישיר והן באמצעות הטלפון, לרבות באמצעות משלוח הודעות SMS. לאחר אירוע בת המצווה של ביתם המשותפת,  פרסם הנתבע הודעות בפייסבוק, אשר מהוות לשון הרע. בגין הודעות אלו תבעה האישה את בעלה לשעבר.

בין שלל ההודעות בפייסבוק, כתב הנתבע על גרושתו כי "כלבה היית ונשארת את נראית כמו ליידי בוי עלובת נפש קנאית וחולנית. אני מרחם עליך עשית מעצמך צחוק כל העיר מצלצלת אלי מקיאה עליך בושה לך ולחינוך הזול שאת נותנת… 11 שנים אחרי נשארת עם אותם סמרטוטים עצובים עלובים שהם כל חייך יא פרחה זה מה שמעניין אותך בחיים רק בגדים יא מסכנה…". התובעת הציגה בפני בית המשפט צילומי מסך המוכיחים את הפרסומים. לטענתה, ראו את הפרסומים האלו מאות אנשים – חברים ולקוחות.

בית המשפט קיבל את טענות התובעת לגבי הפרסום עצמו, והתייחס לפרסום ברשת הפייסבוק: "השיתוף ברשת החברתית הינו על גבי מה שמכונה "הקיר" והתוכן על גבי ה"קיר" משותף לציבור בלתי מוגדר בגודלו של אנשים , שיכולים לקרוא מה שנרשם על גבי "הקיר"… אדם יכול לעשות LIKE  לפרסום שנתקל בו, או לעשות SHARE  ובכך יגדיל בשבריר שנייה נוסף, את כמות המשתמשים הנחשפת לפרסום, במימדים בלתי נתפסים… בעידן הוירטואלי מועבר המסר למס' בלתי נתפס של בני אדם במאמץ מינימלי".

נפסק, כי האמירות של הנתבע כלפי הנתבעת הן אמירות מרושעות, מכוערות ומהוות לשון הרע באופן חד משמעי. אמירות אלו פוגעות בנתבעת, משפילות אותה, מבזות אותה ועלולות לפגוע בעבודתה ובהכנסתה. על אף ש"התרבות המילולית במדינת ישראל אינה אידיאלית", פסק בית המשפט והוסיף: "במקרה זה התיר הנתבע לעצמו מעבר לגבולות המותר והמקובל".

על פי חוק איסור לשון הרע, אדם הטוען כי פורסם נגדו דבר המהווה לשון הרע, יכול להגיש תביעה ולדרוש פיצוי בסך של עד 50,000 ש"ח (צמוד למדד ספטמבר 1998, כיום כ-70,000 ש"ח). במקרה זה פסק ביהמ"ש לתובעת פיצוי בסכום של 25,000 ש"ח, וכן הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסכום נוסף של 12,000 ש"ח.

תמ"ש 21757-10-11  פלונית נ' אלמוני 

השארת פרטים מהירה