חדשות ועידכונים

עקב תביעה שהגשנו, פועל ח"כ סמוטריץ לחוקק חוק שיאפשר הפליית להט"ב בקבלת שירותים

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מקדם הצעה לתיקון חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים, אשר הוגשה בעקבות תביעה בה אנו מייצגים את האגודה למען הלהט"ב בישראל. לפי ההצעה, בעלי עסקים יוכלו לסרב לתת שירות ללקוח, "כאשר הדבר נעשה בשל אמונתו הדתית של מי שעיסוקו בהספקת מוצר"

חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים נועד להגן על אוכלוסיות שונות אשר סובלות מהפליה. כך, למשל, אין להפלות בין בני אדם מטעמים של דת, גזע, מין, הורות, לאום ונטיה מינית. החריגים בחוק הם מאוד מצומצמים, ונועדו להבטיח חברה צודקת, בה כל אדם זכאי לקבל שירות באופן שוויוני.

תחולת החוק רחבה, והוא חל גם על בעלי עסקים פרטיים. החריגים לחוק, לעומת זאת, הם מצוצמצים ביותר. מתוך הבנת חשיבות החוק, אף הוכנסו בו במהלך השנים שינויים, שמטרתם להקל על תובעים בהוכחת תביעותיהם.

הרקע להצעת החוק

בחודש אוקטובר 2016 פנתה אגודת הלהט"ב לבית דפוס בבאר שבע, בבקשה להדפיס מספר מוצרי דפוס. בית הדפוס סרב לבצע את העבודה, והשיב לאגודה – באימייל – "איננו עוסקים בתועבה, יהודים אנחנו!".

בשל כך, ועקב סירוב בית הדפוס להגיע לפשרה, הגשנו בשם אגודת הלהט"ב תביעה כספית לבית המשפט בבאר שבע. בתביעה טענו כי בית הדפס פעל באופן לא חוקי, תוך שהוא מפר את הוראות החוק לאיסור הפליה. בית הדפוס התגונן בטענות שונות, בין השאר בטענה כי הוא רשאי לסרב לתת שירות לאגודה, במקרה בו הדבר נוגד את אמונתו הדתית.

מספר חברי כנסת, בראשות בצלאל סמוטריץ', החליטו כי הדרך להתמודד עם התביעה היא באמצעות שינוי החוק. בשל כך, הם הגישו את הצעת החוק האמורה, או בשמה המלא: הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תיקון – פגיעה באמונה דתית), התשע"ה–2015. על פי הצעת החוק, כל בעל עסק יהיה רשאי שלא לתת שירות לאדם, רק בשל הסיבה כי הדבר נוגד את אמונתו הדתית של בעל העסק.


ביום 2.7.18 התראיין ח"כ סמוטריץ' בתחנת 103FM, והסביר את מניעיו בהגשת הצעת החוק:

"החוק שלי רוצה בסך הכול לומר שאדם בקניינו הפרטי לא יידרש לעבור על אמונתו ולסייע לדבר עבירה. אדם דתי שיש לו בית דפוס ולקוח יבקש ממנו לפרסם מודעה על אירוע מחלל שבת יהיה רשאי לסרב ללקוח מפאת אמונתו. ההצעה הזו צמחה לאחר שבית דפוס בבאר שבע סירב להדפיס את שלטי מצעד הגאווה כי הוא נוגד את אמונתו, הוא נתבע ומנהל עד היום הליך משפטי כי הוא ביצע לכאורה אפליה… אני לא רוצה לסלוד או לתעב אבל רוצה לבקש לכבד את הצד השני ולהגן על אדם באמונתו…".

חשוב לציין, כי למרות שהצעת החוק באה לעולם בגלל תביעה על הפליית להט"ב, הרי שלפי נוסח החוק, ההפליה אינה מוגבלת ללהט"ב בלבד. על פי הצעת החוק, בעל עסק יהיה רשאי לסרב לתת שירות גם לנשים, לערבים או לכל קבוצה אחרת, אם הוא סבור שזה יפגע באמונתו הדתית.

תגובות להצעת החוק

לקראת הדיון בועדת הכנסת, הגישו מספר ארגונים את חוות דעתם על החוק. שדולת הנשים בישראל כתבה בנייר עמדה מטעמה כי "הצעת החוק, הפועלת לערער את היסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל, מבקשת להתיר את כל סוגי ההפליה האסורים כיום בחוק ומטרתה לפגוע בשוויון בין המינים, להעמיק פערים מגדריים, להכשיר הדרת נשים על כל צורותיה ולקדם פגיעה
עמוקה וקשה בכבודן של נשים, במיעוטים אתניים ותרבותיים, בחברות וחברי קהילת
הלהט"ב ובציבור הישראלי כולו".

המכון הישראלי לדמוקרטיה הבהיר בחוות הדעת שהגיש לוועדה כי "אנו מתנגדים להצעה. היא תאפשר, ואף תעודד, הדרת נשים, הפליית מיעוטים ולהט"בים, והכל בשם "אמונה דתית". ההצעה פוגעת קשות במובנו הגרעיני ביותר של "כבוד האדם".

הליכי החקיקה

ביום 1.7.18, בעקבות הביקורת הרבה על הצעת החוק, נדחה המשך הדיון בהצעת החוק בשלושה חודשים. נמשיך ונעדכן כאן בהתקדמות ההליכים, ככל שיהיו.

השארת פרטים מהירה