חדשות ועידכונים

בימ"ש פסק פיצוי בגין עיכוב ומעצר שלא כדין

בית המשפט לתביעות קטנות פסק לתובעים (איתמר בן גביר ובן ציון גפשטיין) פיצויים בגין עיכוב ומעצר שלא כדין, במהלך מחאתם של פעילי ימין נגד שחרור האסירים לאחר ההסכם לשחרור גלעד שליט. בכתב התביעה נטען כי לאחר דין ודברים בין התובעים לבין כוחות המשטרה שהיו במקום, עוכבו התובעים והועברו לחקירה בתחנת המשטרה. לטענת המשטרה, עוכבו התובעים בגין עבירה  של התקהלות אסורה, ובגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו (סעיפים 151 ו-275 לחוק העונשין בהתאמה). אחד התובעים (איתמר בן גביר) סירב לחתום על כתב הערובה שכלל גם תנאי הרחקה, ונעצר בשל כך.

התובעים טענו כי לא עברו על החוק לגבי התקהלות אסורה, שכן, מרגע שהשוטרים הבהירו להם כי הם אינם רשאים לעמוד במקום בו עמדו – התפצלה הקבוצה, ולפיכך לא היו "שלושה אנשים לפחות", כנדרש על פי החוק. יתר על כן, טענו – כי גם לו היו יחדיו שלושה מפגינים, הרי שיסודות העבירה הנוספים לא התקיימו, שכן השום שלב לא היה חשש להפרת השלום. התובעים אף כפרו באישום לגבי העבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

בית המשפט קיבל את רוב טענות התובעים, ופסק כי מסרט שצולם בטלפון הסלולרי של אחד התובעים רואים כי הם לא נהגו באלימות, לא התפרעו, ולא עשו כך מעשה היכול להביא למסקנה שהם עברו עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לגבי העבירה של התקהלות אסורה קיבל בית המשפט את טענות התובעים כי אכן לא היו למעלה משלושה אנשים יחד, וכן כי בהתנהגות התובעים כלל לא היה חשש להפרת השלום.

בית המשפט לתביעות קטנות פסק כי עיכוב התובעים ומעצר אחד מהם חרג ממתחם הסבירות, וכי המשטרה התרשלה בביצוע תפקידה. נפסק כי הכוחות בשטח  היו יכולים לנהוג בפעולות אחרות, פחות קיצוניות, למשל מעקב צמוד אחר התובעים, ובמידת הצורך אף קריאה לתגבורת.

בית המשפט פסק לתובעים פיצוי של 2,000 ש"ח בגין העיכוב שנעשה שלא כדין, ולתובע שנעצר פסק בית המשפט פיצוי נוסף בגובה של 5,000 ש"ח.

ת"ק (ירושלים) 7973-06-12 בן גביר ואח' נ' שפר ואח' (16.12.12)

השארת פרטים מהירה