חדשות ועידכונים

הפליית נשאי HIV בטיפולים רפואיים‎

לאחרונה הגשנו תביעה נגד מרפאת שיניים מדיקליניק בת"א, בטענה שהפלתה נשא HIV בטיפול רפואי. על פי כתב התביעה, התובע הגיע לטיפול אצל שיננית, אולם צוות המרפאה וד"ר מרק לוין סרבו לקבלו לטיפול, כשהם טוענים שאינם יכולים לקבל את תובע לטיפול במועד שנקבע לו. לטענת התובע, נאמר לו כי לא יוכלו לקבלו לטיפול במועד שהוזמן, שכן הם צריכים לבצע סטריליזציה שונה לחדר, ואף לחטא את הכיסא לאחר הטיפול בו. עוד נאמר לו, כי לאחר הטיפול בו, עליהם לחטא את הכלים באקונומיקה "ובחומרים נוספים".

רק לאחר התעקשותו של התובע הוא התקבל לטיפול, בעיכוב של שעתיים.

ביום 22.5.13 פנינו למנכ"ל משרד הבריאות, ותיארנו מקרים נוספים בהם אנו מטפלים, הנוגעים להפליה של מטופלים נשאי HIV. באחד המקרים, סרב צוות מד"א לגעת בנשאית HIV שחשה ברע, וחברתה נאלצה לסחוב אותה על הגב לניידת. במקרה אחר, חולה הסובל גם ממחלת הסרטן, שובץ בלמעלה מ-20 ניתוחים כאחרון ברשימת המנותחים, דבר המנוגד לחוק. אותו חולה אף הושם בבידוד, ובדופן מיטתו נתלה דף ענק, ועליו האותיות HIV, תוך פגיעה חמורה בפרטיותו.

בעקבות מכתבנו, השיב מנכ"ל משרד הבריאות, כי הוא מתעתד לפרסם חוזר מנכ"ל מפורש, המוקיע את התופעה של הפליית נשאי HIV, והמבהיר כי דחיית הטיפול בנשאים לסוף היום, ובוודאי הסירוב לטפל בהם, הינם מנוגדים לחוק.

ביום 14.6.13 התפרסמה כתבה נרחבת על התופעה באתר "ישראל היום", בה התראיינו עוה"ד של המשרד וסיפרו על המקרים השונים.

השארת פרטים מהירה