חדשות ועידכונים

השופט פנה אל התובעת באמירות מיניות – ונאלץ להתפטר מתפקידו

לאחרונה התפרסמה בתקשורת פרשה מביכה ומכעיסה שבמרכזה התבטאות חמורה של השופט שלמה נחשון אטינגר, שופט בית המשפט לתעבורה. עפ"י הפרסומים, השופט אמר לתובעת (עורכת הדין מטעם המדינה) לחפש את התיק של הנאשם באות ז'. משמצאה את התיק העיר השופט "אני רואה שז' את מוצאת מהר" – אמירה שגררה צחוק בקרב הנוכחים באולם ופגעה מאד בתובעת, אשר לא יכלה להמשיך את הדיון. אין ספק שיחסי הכוחות בין השופט המטריד לתובעת המוטרדת, אשר במהלך הדיון נתונה למרותו – אף החמירו את הפגיעה ואת תחושת חוסר האונים וההשפלה של הנפגעת.

לאחר שהפרשה התפרסמה ועוררה הדים רבים, הודיע היום השופט על פרישתו. הפרסום התקשורתי ותוצאותיו הם עדות חיובית לאווירה ציבורית אשר אינה מוכנה עוד להשלים עם הטרדה מינית מילולית, אף לא מגורמים בכירים ביותר.

זו הזדמנות להזכיר, כי הטרדה מינית היא גם "התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית", וכי מדובר גם בעבירה פלילית שהעונש בגינה הוא עד שנתיים מאסר, וגם בעילה לתביעה אזרחית לפיצויים ללא הוכחת נזק בסך של כ- 70,000 ₪ עפ"י החוק למניעת הטרדה מינית.

למי שנפגע/ה מהטרדה מינית, פתוחה האפשרות, מלבד תלונה למשטרה והגשת תביעה, גם להתלונן לגורמים משמעתיים ולממונה על הטרדה מינית במקום העבודה, אשר מחויבים לטפל בתלונה. מקום עבודה אשר אינו נוקט את הפעולות הדרושות לטיפול בתלונה עשוי אף הוא להתחייב בתשלום פיצויים לנפגע/ת.

השארת פרטים מהירה