חדשות ועידכונים

קילל את שכנו "ערבי מלוכלך", "ערבי הומו" ו"מחבל" ויפצה אותו ב-25,000 ש"ח בגין לשון הרע

בית משפט השלום בחיפה פסק כי על אדם לפצות את שכנו, בגין קללות רבות שהשמיע כלפיו. הנתבע קילל את התובע במספר אירועים שונים, בפני שכנים בבניין. בין השאר, נפסק, כי הנתבע קרא לתובע "ערבי מלוכלך", "ערבי מתרומם", "ערבי הומו", "אתה סרטן", "מחבל" ועוד כהנה וכהנה קללות. כמו כן, הנתבע שיבש את שמו של התובע ("טאנוס") וצעק כלפיו "איפה הטטנוס הזה?".

אומנם לא כל קללה תחשב תמיד לשון הרע, אולם בית המשפט הכיר בכך, כי במקרים מסוימים קללות וגידופים עלולים לפגוע, להשפיל אדם ולבזותו לא פחות וייתכן שאף יותר מפרסומי לשון הרע אחרים. נפסק כי העובדה שקללות הושמעו ללא ציון שמו של התובע אינה מורידה מחומרתן, שכן לשומעים היה ברור את מי התכוון לקלל הנתבע.

חוק איסור לשון הרע קובע בסעיף 1 כי לשון הרע הינו פרסום שעלול, בין השאר, להשפיל אדם בעיני הבריות, לעשותו מטרה ללעג או לבזות אותו בשל גזעו.

לשון הרע הינה עבירה פלילית, אם הפרסום נעשה במטרה לפגוע, ואם הפרסום הגיע לשני אנשים נוספים זולת הנפגע. לשון הרע הינה עוולה אזרחית, אם הפרסום הגיע לאדם אחד נוסף זולת הנפגע. אם הפרסום היה בכתב, די בכך שהפרסום עלול היה להגיע לאדם נוסף. חוק איסור לשון הרע קובע פיצוי ללא הוכחת נזק בסך של עד 50,000 ש"ח (צמוד למדד, כיום כ-70,000 ש"ח), ואף כפול מזה במקרה שהפרסום נעשה במטרה לפגוע.

במקרה הנדון נפסק כי על הנתבע לפצות את התובע בסכום של 25,000 ש"ח, בשל היות הפרסום משפיל, מבזה ופוגעני, וכן משום שחזר על עצמו לפחות בשני אירועים שונים. הפיצוי נפסק על אף שהשומעים ידעו שאין בו אמת.

ת"א 33479-06-11 טנוס נ' רוזן (19.4.13)

השארת פרטים מהירה