חדשות ועידכונים

תביעה נגד משרד הפנים – הפקיד רשם למבקש מקלט שהוא "חולה איידס" על הויזה

ביום 17.5.18 הגשנו תביעה נגד משרד הפנים בשם לקוח, מבקש מקלט מאריתראה, שהגיע למשרד הפנים כדי לחדש את אשרת השהיה שלו. פקיד משרד הפנים רשם לו על הויזה, באותיות גדולות ומודגשות, בטוש זוהר כחול עם סימן קריאה – "חולה איידס!!"

בכתב התביעה פרטנו כי בחודש דצמבר 2017 הגיע התובע לחדש את אשרת השהיה שלו במשרדי רשות האוכלוסין בבני ברק. לפי דרישת הפקיד (ממונה ביקורת גבולות), התובע הציג תלושי שכר. פקיד משרד הפנים הביע תמיהה על מספר ימים בהם נעדר התובע מהעבודה ודרש מהתובע להציג מסמכים רפואיים שיסבירו את העדרויותיו. התובע פעל כמצוותו. בסוף הפגישה נתן בידו ממונה ביקורת גבולות אשרת שהיה חדשה, כשעליה כיתוב בעברית בכתב יד. התובע אינו קורא עברית.

התובע מסר את אשרת השהיה למעסיקו, כפי שהוא נדרש לעשות. או אז, מבלי שהבין התובע מדוע, המעסיק פיטר את התובע ודרש ממנו לעזוב את מקום העבודה. רק אז גילה התובע כי מר אברהמוב כתב על אשרת השהיה שלו –כי התובע הוא "חולה איידס".

בזכות התערבות הוועד למלחמה באיידס, ולאחר שהוסבר למעסיק כי אין כל סכנה בהעסקת התובע שכן הוא אינו מדבק, הוא הוחזר לעבודתו. למרות זאת, ועד שקיבל אשרת שהיה חדשה, נאלץ להימנע מלהגיע למקומות בהם התבקש להציג את אשרת השהיה שלו, מהפחד שיתגלה מצבו הרפואי.

מיד לאחר האירוע פנינו למשרד הפנים, הן בדרישה להעמיד לדין משמעתי את הפקיד, והן בדרישה לפצות את התובע. משרד הפנים השיב כי "… חומרת המקרה הובהרה לעובד. בעקבות האירוע זומן העובד לשיחת בירור… העובד הביע צער על המעשה… הופקו הלקחים הרלוונטיים ורועננו ההנחיות לעובדים…". עם זאת, התעלם משרד הפנים מדרישת התובע לפיצוי כספי.

בכתב התביעה טענו כי הרישום "חולה איידס" על אשרת השהיה מהווה פגיעה בפרטיות, כמו גם לשון הרע, ודרשנו לפצות את התובע. הן חוק איסור לשון הרע, והן חוק הגנת הפרטיות מעניקים לבית המשפט אפשרות לפצות תובעים שנפגעו, גם ללא צורך בהוכחת נזק כלשהו.

 

תאריך עדכון: 12.6.18

השארת פרטים מהירה