זכויות עובדים

מיהו עובד זר? לאילו אזרחים זרים מותר לעבוד בישראל, ולמי מותר להעסיק אותם? באילו עבודות? האם לעובדים זרים יש את אותן זכויות כמו לעובדים ישראלים? האם מבקשי מקלט הם עובדים זרים?

תחום העסקת העובדים הזרים הוא מורכב ודינמי, ומשלב ידע מתחום דיני העבודה ומתחום המשפט המנהלי בכל הנוגע לאשרות עבודה בישראל לעובדים והיתרי העסקה למעבידים. החוקים, התקנות והנהלים הנוגעים להעסקת עובדים משתנים בתדירות גבוהה. אי הבנה של החוקים החלים עשויה לעלות בקנסות ותביעות למעבידים, ובפגיעה בזכויות העובדים.

משרדנו ערוך לתת יעוץ משפטי מקיף בכל האספקטים המשפטיים של העסקת עובדים זרים: החל מהתמודדות עם הבירוקרטיה הנדרשת לקבלת היתרי העסקה לעובדים זרים, לרבות עובדים מומחים ובקשות חריגות, וכלה בניהול תביעות כספיות בבית הדין לעבודה ועתירות מנהליות הנוגעות לזכויות עובדים זרים ומעסיקיהם.

מאמרים - עובדים זרים

  לכל המאמרים בנושא >>

שאלות ותשובות

 • אמי סיעודית ויש לה עובדת זרה שמטפלת בה. היא ביקשה לצאת לחופש כל שישי-שבת, אבל אין לנו סידור אחר. האם אני חייבת לתת לה חופש?

  כן. חובה לאפשר לעובד יום מנוחה מידי שבוע. עם זאת, לגבי עובדי סיעוד קימת פסיקה שאורך יום המנוחה יכול להיות 24 שעות בלבד (במקום 36 שעות). אם אינך יכול לאפשר לה לצאת בשישי שבת, יש לתת לה יום חלופי. שים לב, שגם אם העובדת הסכימה לעבוד בשבת, יש לשלם לה תוספת שכר על עבודתה ביום המנוחה.

 • החברה בבעלותי עוסקת בטכנולוגיה חדשנית בישראל, ואני רוצה להביא מחו"ל מישהו מומחה בתחום שיעבוד איתנו. איך הוא יכול לקבל רישיון עבודה?

  ראשית על החברה לקבל היתר להעסקת עובד זר. מדובר בהליך מעט מורכב: יש לפנות ליחידת ההיתרים ברשות האוכלוסין וההגירה, ולהציג מסמכים ותעודות הן בנוגע לחברה ולעיסוקה, והן לגבי העובד הספציפי ומומחיותו, ולהראות כי לא ניתן להעסיק עובד ישראלי בתחום, לרבות תצהירים של המעסיק ורואה החשבון של החברה. לאחר קבלת ההיתר יש להגיש בקשה לאשרת כניסה עבור העובד, בעודו בחו"ל. ניתן להגיש את הבקשות באמצעות עורך-דין.

 • אני מעסיק עוזרת בית מאריתריאה. אילו תשלומים עלי לשלם לה?

  עובד זר, ולא משנה אם יש לו רישיון עבודה או שהוא עובד באופן לא חוקי, זכאי לכל הזכויות המגיעות לעובד ישראלי: הבראה, נסיעות וכו'. ההבדלים הם בתשלומים לביטוח לאומי- עבור עובדים זרים מפרישים סכום נמוך יותר, ובחובות נוספות המוטלות על המעסיק, כגון תשלום עבור ביטוח רפואי וחובות נוספות שאינן כספיות (כגון, החובה לשלם לחשבון בנק).

  כמו כן, לגבי עובדים המוגדרים כמסתננים עפ"י חוק (והדבר נכון לגבי מרבית אזרחי אריתריאה הנמצאים כיום בישראל), חלה גם חובה להעביר את ההפרשות על חשבון פנסיה ופיצויי פיטורים לחשבון מיוחד המנוהל ע"י המדינה.

השארת פרטים מהירה